logo

Personlig sida och blogg för Mattias Tengblad. En kaffedrickande webbutvecklare med förkärlek till WordPress. Filmälskare och dvd-samlare. Djurvän med två egna hårbollar (katter). Läs mer om mig här »

signatur

Senaste Bilderna

Mimma & Mattias PlayStation3 Trust MI-4930RP Trust MI-4930RP Sara med tomten Yrvädret Emilio

Viasat gör det igen
söndag, 12 oktober, 2008 kl 9:18

Jag har under många år varit ett stort fan av Formula 1 och missar i princip inte ett enda race. Nu verkar det dock som om jag inte har några val kvar för att se Formula 1 i svensk tv. Viasat har valt att innan den mest jämna säsongen någonsin ens är slut att flytta dom två sista och mest spännande racen till en av sina betalkanaler. Med andra ord kommer man inte kunna se dom två sista racen live om man inte är villig att betala 1188kr (99kr/mån, 12mån).

Kundkänslan är noll hos detta företag med andra ord. Att göra det på ett sånt här sätt gör ju att man inte annat än blir förbannad. Man hade kanske kunnat svälja Viasats agerande något bättre om man hade gjort detta EFTER denna säsongs slut.

Inte nog med detta så kommer man ändå att visa kvalen på dom sista racen i TV6, logiken är totalt snedvriden!

Nej det är så man av princip borde välja bort dom få Viasat-kanaler som man kan få nu och istället hitta streamade varianter av de få program man följer där.

4 kommentarer till “Viasat gör det igen”


Skrivet av Mattias Tengblad time 15 oktober, 2008 kl 9:26

Viasatan har nu valt att backa och sända dom 2 sista racen i tv6 i alla fall. Men bollen har dom redan satt i rullning. Något Viasat Motor kommer det aldrig bli här. x|

Skrivet av Jenny time 20 oktober, 2008 kl 12:01

Håller med dig, till fullo. Hade betalkanalerna för ett par år sedan, för hockeyns skull då, samt viss motorsport… som sedan slutades sändas. Happ. Aldrig mer betalTV blev vårt motto. x|

Skrivet av Mattias Tengblad time 20 oktober, 2008 kl 17:30

Man får hoppas man kan hitta några bra streaming sajter till nästa säsong. Man vill ju se F1 när man gjort det dom senaste 10-15 åren.

Skrivet av Mattias Tengblad time 21 oktober, 2008 kl 21:04

Dom fortsätter Viasatan http://www.aftonbladet.se/sportbladet/article3470205.ab snart är det ingen sport kvar alls i dom vanliga kanalerna utan man måste köpa kanalpaket med hutlösa priser.

Kommentera





:o :) :^) :| :! :x :D ;) :cool: :.( :/ :biggrin: x| :y :sad: :p (n) (y) :(