RSS Feed

GfK, undersökningar eller telefonterror?

27 oktober, 2009 av Mattias Tengblad

stop-callJag kan tycka att det är rätt kul att delta i undersökningar av olika slag ibland, då man kan få dela med sig av sin syn och sina åsikter. Har inga problem att genomföra undersökningar gratis, speciellt inte om det är inom ett område som intresserar. Detta naturligtvis till en viss gräns och ska man delta så ska det ske på ens egna villkor, när man själv känner att man har tid.

För mer en två år sedan så deltog jag i en undersökning från GfK (GfK Sverige AB), efter deltagandet i denna undersökning så undrade dom om de fick ringa för uppföljningsfrågor på den undersökning jag just hade deltagit i. Visst tänkte jag, det går bra. Någon uppföljning inträffade aldrig och jag tänkte inte mer på det.

Ett par månader senare så ringde GfK upp igen angående en annan undersökning och jag svarade att jag inte var intresserad av att delta. Det gick någon vecka till och ytterligare samtal kom. Jag klargjorde då för personen jag pratade med att jag inte var intresserad, i alla fall inte så länge man inte erbjuder något i gengäld för alla de undersökningar de vill att man ska delta i (dessa företag tjänar pengar på att utföra och sälja vidare resultat). Jag bad dem att plocka bort mina uppgifter från deras register. (Något man bara borde behöva be om EN gång.)

Men man ska inte tro att det slutade här inte. Telefonterrorn har pågått sedan det första samtalet. När man för 20:e gången ber att inte bli uppringd mer så börjar det bli lagom tröttsamt (det kan komma 3-4 samtal i veckan och då på de mest störande tidpunkterna). Ska det vara så svårt att respektera min ståndpunkt?

Så GfK, vad är det för verksamhet ni sysslar med? Undersökningar eller telefonterror? Och varför plockar ni inte bort personuppgifter ur era register på begäran?


7 kommentarer »

  1. Toivanen skriver:

    Haha! =) välkommen till verkligheten får man säga.
    Dom är som en finne i aslet på en cykelsemester.
    man får dras med dom.

  2. Mattias Tengblad skriver:

    Zapera/YouGov är däremot bra om man gillar undersökningar, dom betalar dessutom sina deltagare. Mer av ömsesidig respekt där.

  3. Toivanen skriver:

    jag kör panel.se plockade ut 2 triss kommer på posten inomkort.
    Många har tagit bort ”pengar” som altenativ tyvär.

  4. Mattias Tengblad skriver:

    Jo det är sant, men att ge något tillbaka tycker jag att man måste göra. Det kan vara en sådan sak som att man får möjlighet att skänka några kronor till välgörande ändamål.

  5. Jacob Månsson skriver:

    Du skall givetvis inte behöva bli uppringd av GfK om du meddelat detta. Skulle du ändå bli det, kontakta gärna mig på jacob.mansson@gfk.com så skall jag se vad som har hänt och plocka bort ditt nummer. MVH Jacob Månsson

    • Mattias Tengblad skriver:

      Sedan det senaste samtalet innan jul så har det tack och lov inte kommit fler samtal. Troligen eftersom jag var redigt förbannad och ytterligare en gång begärde att mina uppgifter skulle tas bort omgående.

      @Jacob, har era medarbetare ens möjlighet att ta bort personuppgifter ur era register? Annars kan man ju undra varför det tar mer än 20 samtal innan någon förstår att man menar allvar? Det är ju inte kul att behöva bli direkt otrevlig mot den som ringer (som antagligen inte ha något med att göra att mina uppgifter finns kvar i registret). Känslan man får är att det är satt i system att inte ta bort uppgifterna direkt.

  6. Jacob Månsson skriver:

    Hej,

    Det låter bra!
    Du har förmodligen varit med i vår fokusgruppspanel
    Varken GfK eller våra deltagare har något ut av att ringa respondenter som inte vill deltaga i undersökningar, och därför så har vi som regel att man skall plockas bort direkt från vår panel när man önskar detta. Precis som du säger så är det inte intervjuarna som är ansvariga för detta. Varför det tog så lång tid i ditt fall kan jag inte svara på, men det är oacceptabelt och jag har fört ditt ärende vidare som exempel för att undvika att det händer igen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>