FRA-lagen

Det har varit mycket snack om detta den senaste tiden såklart. Nu känner jag att ja kan inte hålla mig längre jag heller. Måste skriva av mig och visa vad jag tycker.

Det finns många aspekter av denna lag och den verksamhet som skett runt beslutet. Man kan ju börja med att inse hur dålig verklighetsuppfattning de svenska politikerna verkligen har. Att man för det första tror att en sådan här lag skulle stopp ev. terrorplaner är ju direkt skrattretande. Vem tror att en terrorist idag använder en registrerad telefon, en registrerad anslutning eller ett icke krypterat mail? Vad ändrar då lagen? Jo den förstör svenskens integretet, inte ett dugg annat.

Ett exempel på den extremt taskiga verklighetsuppfattningen är Centerns Lena Forsman, som tydligen tror att nu gäller inte den svenska yttrandefriheten längre heller (Källa). Skrämmande! Lena Forsman ring min chef (jag själv) så ska du få höra ett par ”riktiga” svordommar.

En annan skrämmande del i detta är påtryckningar som ägt rum mot dom som röstade i riksdagen. Tydligen tror inte idioter som Fredrik Reinfeldt att Sverige är en demokrati då man hotat partimedlemmar att dom skulle bli av med jobbet om dom inte röstade ”ja” till lagen. Det är pinsamt att en sådan person tillåts vara statsminister. Samtidigt är det minst lika pinsamt att de personer som blivit påtryckta inte står upp för den demokrati som Sverige ska ha! Ett gäng riktiga jävla ynkryggar.

Nätverket Stoppa FRA-lagen

Sveriges genom tiderna fegaste personer är som följer:

Jan R Andersson (m) (frånvarande)
jan.r.andersson @riksdagen.se

Magdalena Andersson (m) (frånvarande)
magdalena.w.andersson @riksdagen.se

Staffan Anger (m)
staffan.anger @riksdagen.se

Staffan Appelros (m)
staffan.appelros @riksdagen.se

Sofia Arkelsten (m)
sofia.arkelsten @riksdagen.se

Lena Asplund (m)
lena.asplund @riksdagen.se

Anti Avsan (m) (frånvarande)
anti.avsan@riksdagen.se

Gunnar Axén (m)
gunnar.axen@riksdagen.se

Eva Bengtson Skogsberg (m)
eva.bengtson.skogsberg@riksdagen.se

Finn Bengtsson (m)
finn.bengtsson@riksdagen.se

Ulf Berg (m)
ulf.berg@riksdagen.se

Sten Bergheden (m)
sten.bergheden@riksdagen.se

Anna Bergkvist (m)
anna.bergkvist@riksdagen.se

Per Bill (m)
per.bill@riksdagen.se

Gustav Blix (m)
gustav.blix@riksdagen.se

Helena Bouveng (m)
helena.bouveng@riksdagen.se

Anne Marie Brodén (m) (frånvarande)
anne.marie.broden@riksdagen.se

Katarina Brännström (m)
katarina.brannstrom@riksdagen.se

Mikael Cederbratt (m)
mikael.cederbratt@riksdagen.se

Margareta Cederfelt (m)
margareta.cederfelt@riksdagen.se

Lars Elinderson (m)
lars.elinderson@riksdagen.se

Annicka Engblom (m)
annicka.engblom@riksdagen.se

Hillevi Engström (m)
hillevi.engstrom@riksdagen.se

Karin Enström (m)
karin.enstrom@riksdagen.se

Jan Ericson (m)
jan.ericson@riksdagen.se

Mahmood Fahmi (m)
mahmood.fahmi@riksdagen.se

Patrik Forslund (m) (frånvarande)
patrik.forslund@riksdagen.se

Inge Garstedt (m)
inge.garstedt@riksdagen.se

Mats Gerdau (m)
mats.gerdau@riksdagen.se

Lisbeth Grönfeldt Bergman (m) (frånvarande)
lisbeth.gronfeldt.bergman@riksdagen.se

Rolf Gunnarsson (m)
rolf.gunnarsson@riksdagen.se

Walburga Habsburg Douglas (m)
walburga.habsburg.douglas@riksdagen.se

Björn Hamilton (m)
bjorn.hamilton@riksdagen.se

Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)
ann-charlotte.hammar.johnsson@riksdagen.se

Krister Hammarbergh (m)
krister.hammarbergh@riksdagen.se

Anders Hansson (m)
anders.hansson@riksdagen.se

Lennart Hedquist (m)
lennart.hedquist@riksdagen.se

Lars Hjälmered (m)
lars.hjalmered@riksdagen.se

Christian Holm (m)
christian.holm@riksdagen.se

Isabella Jernbeck (m)
isabella.jernbeck@riksdagen.se

Bengt-Anders Johansson (m)
bengt-anders.johansson@riksdagen.se

Mats Johansson (m)
mats.johansson@riksdagen.se

Jeppe Johnsson (m)
jeppe.johnsson@riksdagen.se

Christine Jönsson (m)
christine.jonsson@riksdagen.se

Ulrika Karlsson i Uppsala (m) (frånvarande)
ulrika.karlsson@riksdagen.se

Reza Khelili Dylami (m)
reza.khelili@riksdagen.se

Marianne Kierkemann (m)
marianne.kierkemann@riksdagen.se

Anna Kinberg Batra (m)
anna.kinberg.batra@riksdagen.se

Bertil Kjellberg (m)
bertil.kjellberg@riksdagen.se

Margareta B Kjellin (m)
margareta.b.kjellin@riksdagen.se

Anna König Jerlmyr (m) (frånvarande)
anna.konig.jerlmyr@riksdagen.se

Olof Lavesson (m)
olof.lavesson@riksdagen.se

Björn Leivik (m)
bjorn.leivik@riksdagen.se

Göran Lennmarker (m) (frånvarande)
goran.lennmarker@riksdagen.se

Anna Lilliehöök (m)
anna.lilliehook@riksdagen.se

Göran Lindblad (m)
goran.lindblad@riksdagen.se

Lars Lindblad (m)
lars.lindblad@riksdagen.se

Ulla Löfgren (m)
ulla.lofgren@riksdagen.se

Malin Löfsjögård (m)
malin.lofsjogard@riksdagen.se

Cecilia Magnusson (m) (frånvarande)
cecilia.magnusson@riksdagen.se

Betty Malmberg (m)
betty.malmberg@riksdagen.se

Göran Montan (m)
goran.montan@riksdagen.se

Mats G Nilsson (m)
mats.g.nilsson@riksdagen.se

Yvonne Andersson (kd)
yvonne.andersson @riksdagen.se

Otto von Arnold (kd) (frånvarande)
otto.von.arnold @riksdagen.se

Stefan Attefall (kd)
stefan.attefall @riksdagen.se

Inger Davidson (kd)
kjell.eldensjo @riksdagen.se

Annelie Enochson (kd)
annelie.enochson @riksdagen.se

Holger Gustafsson (kd)
holger.gustafsson @riksdagen.se

Lars Gustafsson (kd)
lars.gustafsson @riksdagen.se

Emma Henriksson (kd)
emma.henriksson@riksdagen.se

Eva Johnsson (kd) (frånvarande)
eva.johnsson@riksdagen.se

Dan Kihlström (kd)
dan.kihlstrom@riksdagen.se

Lars Lindén (kd)
lars.linden@riksdagen.se

Else-Marie Lindgren (kd)
else-marie.lindgren@riksdagen.se

Mikael Oscarsson (kd)
mikael.oscarsson@riksdagen.se

Irene Oskarsson (kd) (frånvarande)
irene.oskarsson@riksdagen.se

Sven Gunnar Persson (kd)
sven.gunnar.persson@riksdagen.se

Désirée Pethrus Engström (kd)
desiree.pethrus.engstrom@riksdagen.se

Chatrine Pålsson Ahlgren (kd) (frånvarande)
chatrine.palsson.ahlgren@riksdagen.se

Rosita Runegrund (kd)
rosita.runegrund@riksdagen.se

Lennart Sacrédeus (kd)
lennart.sacredeus@riksdagen.se

Alf Svensson (kd) (frånvarande)
alf.svensson@riksdagen.se

Ingvar Svensson (kd)
ingvar.svensson@riksdagen.se

Gunilla Tjernberg (kd)
gunilla.tjernberg@riksdagen.se

Ingemar Vänerlöv (kd)
ingemar.vanerlov@riksdagen.se

Tina Acketoft (fp)
tina.acketoft @riksdagen.se

Gunnar Andrén (fp)
gunnar.andren @riksdagen.se

Hans Backman (fp)
hans.backman @riksdagen.se

Agneta Berliner (fp) (frånvarande)
agneta.berliner @riksdagen.se

Anita Brodén (fp)
anita.broden @riksdagen.se

Jan Ertsbor (fp)
jan.ertsborn @riksdagen.se

Eva Flyborg (fp)
eva.flyborg@riksdagen.se

Karin Granbom (fp)
karin.granbom @riksdagen.se

Liselott Hagberg (fp)
liselott.hagberg @riksdagen.se

Carl B Hamilton (fp)
carl.b.hamilton@riksdagen.se

Solveig Hellquist (fp) (frånvarande)
solveig.hellquist@riksdagen.se

Tobias Krantz (fp)
tobias.krantz@riksdagen.se

Nina Larsson (fp)
nina.larsson@riksdagen.se

Maria Lundqvist-Brömster (fp)
maria.lundqvist.bromster@riksdagen.se

Fredrik Malm (fp)
fredrik.malm@riksdagen.se

Ulf Nilsson (fp)
ulf.nilsson@riksdagen.se

Christer Nylander (fp) (frånvarande)
christer.nylander@riksdagen.se

Johan Pehrson (fp)
johan.pehrson@riksdagen.se

Karin Pilsäter (fp)
karin.pilsater@riksdagen.se

Mauricio Rojas (fp) (frånvarande)
mauricio.rojas@riksdagen.se

Lars Tysklind (fp)
lars.tysklind@riksdagen.se

Barbro Westerholm (fp)
barbro.westerholm@riksdagen.se

Allan Widman (fp)
allan.widman@riksdagen.se

Cecilia Wigström i Göteborg (fp)
cecilia.wigstrom@riksdagen.se

Cecilia Wikström i Uppsala (fp) (frånvarande)
cecilia.wikstrom@riksdagen.se

Christer Winbäck (fp)
christer.winback@riksdagen.se

Jan Andersson (c)
jan.andersson @riksdagen.se

Sven Bergström (c)
sven.bergstrom @riksdagen.se

Ulrika Carlsson (c)
ulrika.carlsson @riksdagen.se

Staffan Danielsson (c)
staffan.danielsson @riksdagen.se

Lars-Ivar Ericson (c) (frånvarande)
lars-ivar.ericson @riksdagen.se

Erik A Eriksson (c)
erik.a.eriksson @riksdagen.se

Fredrick Federley (c)
fredrick.federley @riksdagen.se

Annie Johansson (c)
annie.johansson @riksdagen.se

Jörgen Johansson (c)
jorgen.johansson@riksdagen.se

Kenneth Johansson (c) (frånvarande)
kenneth.johansson@riksdagen.se

Maria Kornevik Jakobsson (c)
maria.kornevik.jakobsson@riksdagen.se

Sofia Larsen (c)
sofia.larsen@riksdagen.se

Lennart Levi (c)
lennart.levi@riksdagen.se

Per Lodenius (c) (frånvarande)
per.lodenius@riksdagen.se

Kerstin Lundgren (c)
kerstin.lundgren@riksdagen.se

Karin Nilsson (c)
karin.nilsson@riksdagen.se

Lennart Pettersson (c)
lennart.pettersson@riksdagen.se

Annika Qarisson (c)
annika.qarlsson@riksdagen.se

Åke Sandström (c) (frånvarande)
ake.sandström@riksdagen.se

Eva Selin-Lindgren (c) (frånvarande)
eva.selin-lindgren@riksdagen.se

Birgitta Sellén (c)
birgitta.sellén@riksdagen.se

Solveig Ternström (c)
solveig.ternström@riksdagen.se

Mildred Thulin (c) (frånvarande)
mildred.thulin@riksdagen.se

Roger Tiefensee (c)
roger.tiefensee@riksdagen.se

Stefan Tornberg (c)
stefan.tornberg@riksdagen.se

Claes Västerteg (c)
claes.vasterteg@riksdagen.se

Solveig Zander (c)
solveig.zander@riksdagen.se

Anders Åkesson (c)
anders.akesson@riksdagen.se

Per Åsling (c)
per.asling@riksdagen.se